2020

II. Kincsvadászat – Tízezer lépés Pócsmegyer-Surányban

Kedves kincsvadászok!

Köszönjük, hogy velünk tartottatok a felfedezésben! Mozgalmas hetek vannak mögöttünk, besétáltuk a települést és a séták során sok fontos dolgot tanultunk meg, pl. hogy vannak lombhullató fenyők is, hogy kinek a tiszteletére nevezte el Táncsics Mihály a leányát Lajoskának vagy hogy a fecskék számának növekedését miként tudjuk segíteni.
A helyismereti sétákon hétről-hétre nagyon sokan vettetek részt, és nagyon örülünk, hogy Szigetmonostorról is több család tartott velünk. Mire befejeződött a kincsvadászat, már majdnem megérkezett a tavasz is!
Köszönjük a segítők munkáját: Perjési Zoltán és Nagy Zsusz, Urhegyi Szilvia, Schandl Eszter, Farkas Levente, Farkas Panka, Farkas Lóci és Farkas Gellért.
Köszönjük, hogy részt vettetek a játékunkon és a kincsvadász oklevelek és ajándékok átadóján!
Köszönjük Zarnóczay Klára tájfutó világbajnokunknak a gyermekeknek adott érmeit és a kötött nyuszikat, pipiket és tojásokat.
Az oklevélátadáson először használtuk a Nemzeti Együttműködési Alap normatív pályázatából finanszírozott akkumulátoros mikrofonos hangszórót. Köszönjük!

Tovább olvasom

Madár, mókusetető, odú és süniláda készítő workshop, 2020. október 24.

Október 24-én ismét madáretető és odúkészítő workshopot tartottunk, de ezúttal mókusetetőt és süniládát is készítettünk. Köszönjük a segítők munkáját: Antmann István, Várnoki Mónika, Kaba Olívia, Balogh Katalin, Heil Ritalia, Fülöp Éva, Pethő Zsolt, Kökény Ákos, Kovács Nikolett, Eőry Roland, Szilvágyi Gábor, Tichy-Rács Levente. Fotók: Balogh Katalin.
Kérjük, aki kész, festett odút vagy etetőt hagyott ott, és szeretné elvinni, szóljon! Az otthagyott és az erre a célre készített darabokat hamarosan licitre bocsátjuk, amit a helyi rászorulók karácsonyi csomagjaira fordítunk.

A Duna sétány padjainak felújítása, 2020. október 4.

Készen lett a Duna sétány padjainak a felújítása. Használjátok örömmel!
Köszönjük Antmann Istvánnak és Kovács Attilának a munkát, szerelést, szállítást, valamint Csom Máriának a dizájnt!

Új pad állítása az iskolaudvaron, 2020. szeptember 20.

Köszi, önkéntes! Egyesületünk egy padot állított a pócsmegyeri iskola udvarán.
Köszönjük Antmann Istvánnak a famunkát, Kökény Ákosnak, Tichy-Rács Leventének és Koós Andrásnak a dögnehéz padlábak cipekedését és leásását, Várnoki Mónikának a sünöket, cicákat és mókusokat! Köszönjük az önkormányzatnak a padlábakat, Gombás Jenőnek a nyitás-zárást, kulcskezelést, és Koós Andrásnak és a Dunakanyar Fuvarnak a szállítást!

Kerítéskiállítás – Legjobb helyek a szigeten, 2020. augusztus 11.

A Köszi, önkéntes! Egyesület rajzpályázatának tárlata megtekinthető augusztus végéig Balogh Katalin zsűritagunk kerítésén, Surányban, a Hóvirág és Tavasz utca sarkán! Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Piacasztalok avatása a surányi Napsugár téren – TESCO támogatással, 2020. augusztus 1.

2019 tavaszán történt, hogy a TESCO kiírt egy pályázatot: „Ön választ, mi segítünk” címmel. Közösségi eseményekre, terekre lehetett pályázni oly módon, hogy első körben a TESCO választotta ki az általa támogatandó pályázatokat, második körben pedig 11 TESCO áruházban a vásárlásnál kapott zsetonokkal lehetett „szavazni” a kedvenc helyi civil kezdeményezésre.

A Köszi, önkéntesekkel úgy gondoltuk, éppen ideje lenne megszabadulni az évtizedek óta szedett-vedett piaci képtől a surányi Napsugár téren, pályázzunk a piacasztalokra! Tíz asztal létrehozására adtunk be pályázatot. Nagyon örültünk, amikor az első körben a TESCO kiválasztotta a pályázatunkat, így már csak két versenytársunk maradt, akikkel a közönségszavazáson kellett megküzdenünk.

Hetekig csak dobáltuk a TESCO áruházakban a zsetonokat, így főleg a helyi és a környékbeli szavazók segítségével, óriási küzdelemben végül másodikok lettünk a közönségszavazáson, és ezzel 200 ezer forintot nyertünk az egyesületnek. Szerencsére akadt egy másik támogatónk is, az Intermetal Recycling Kft., aki az asztalok fémszerkezetének nagy részét állta. Így álltunk neki végül hét piacasztalnak.

Nagyon köszönjük Antmann István terveit és Pethő zsolt színtervét, ők ketten munkálták meg az asztalok fa részét. Külön köszönjük Godawszky Györgynek a fém alapanyagok ideszállítását! A projekt legnagyobb hőse pedig Kökény Ákos volt, aki egymaga hegesztette az asztalok fémszerkezetét, Stremeny Gábor segítségével. Ez hatalmas munka volt, nagyon köszönjük a fáradozását!

A programban, a festésben, szállításban segítettek még: Tichy-Rács Levente, Dobos Réka, Kovács Nikolett, Kökény Dóra, Kökény Ábel. A logós tábla grafikájával Várnoki Mónika, az engedélyeztetéssel Szilvágyi Gábor foglalkozott. Köszönjük mindenkinek, aki munkájával hozzájárult ehhez az eredményhez!

Nagyon örülünk, hogy az évtizedek óta a téren használt piacasztalokat sikerült felváltani újabb, szebb asztalokra és ezzel a Napsugár tér képe így sokkal kulturáltabb lett. Használjátok, használjuk örömmel!

 
Tovább olvasom

Surányi Juharünnep, 2020. augusztus 1.

https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=664404137501564

Gyermek- és családi program
2020. aug. 1. délelőtt és délután

Az idén nem volt Irány Surány Fesztivál, de egyesületünk úgy gondolta, hogy a nehéz körülmények ellenére is kell egy kis közösségi együttlét! A Surányi Juharünnep apropóját az adta, hogy a Napsugár téri juharfánkat beválogatta a zsűri AZ ÉV FÁJA döntőjébe, ahol nemcsak a fára, hanem a körülötte élő közösségre is lehet szavazni, itt:
Kérjük szavazz te is a mi közösségépítő juharfánka itt:
https://evfaja.okotars.hu/dontosfak

Programok voltak:
A Legjobb helyek a szigeten gyermekrajzpályázat kiállítás és közönségszavazás a könyvmegállóban
Felavattuk az egyesület által készített új piacasztalokat
A Napsugár tér közepe, a juharfa körül gyermek kézműves foglalkozást rendeztünk, a középpontban a fa volt: kavicsfestés fa motívumokkal, vezette: Simon Klaudia és Szandi Adrienn
Kishajó készítés, vezette: Kocsis Eszter
Gyurmából készült fák szépségversenye, vezette: Fenyvesi Noémi
Fatotó, vezette: Rónaháty Zsófia
Gyógynövény ki-kicsoda, vezette: Mikó Mária (Varázskert)
Csoóri Julianna és Kálna Natália zenés gyermekfoglalkozást vezetett
Valamint aznap délután volt a rajzpályázat eredményhirdetése: https://www.facebook.com/pg/koszionkentes/photos/?tab=album&album_id=1254693788200251
és a Köszi, önkéntes díjátadó is: https://www.facebook.com/pg/koszionkentes/photos/?tab=album&album_id=1255381771464786

Tovább olvasom

Köszi, önkéntes! díjak átadása, 2020. augusztus 1.

A díjakat idén negyedszer adjuk át, és az év Köszi önkéntes díjasainak listája az egyesület 10 alapító tagjának döntése értelmében alakult ki. Sok minden miatt rendhagyó évünk volt, ezért idén a díjazottaink és a díjaink is rendhagyóak.
Az év első felét a járványról szóló hírek uralták. Amikor az első sokk ért minket a járványügyi intézkedésekről és a kötelező maszkviselésről, épp egyáltalán nem lehetett maszkokhoz hozzájutni az országban. Dobos Ildi volt az első, aki felvetette, hogy jó lenne házilag maszkokat varrni, azonban Bíró József volt az, aki a féltve gyűjtögetett ipari varrógépeit a Facebookon felajánlotta azoknak, akik a helyieknek maszkokat varrnának. Dobos Ildi varrógépe is elkerült egy önkéntes maszkvarróhoz, és elkezdődött a munka.

A helyiek felajánlottak sok alapanyagot, és mivel kezdetben gumit sem lehetett kapni, felhívást tettünk közzé, hogy akinek lapul otthon néhány méter, adja be a közösbe, mert kellene a maszkokhoz. Megható volt, ahogy a postaládánkba sorra dobáltátok a kalapgumikat, gatyagumikat, vékonyat és vastagat, méterben és fecniben, egy darabig elég is volt. Aztán egy támogatónk is akadt, akinek jóvoltából tudtunk venni egy nagyobb mennyiséget.

A maszkvarróink pedig egyre csak dolgoztak, és ellátták a helyieket egyre használhatóbb, jobb minőségű maszkokkal. Végül 800-nál is több maszkkal tudtuk térítésmentesen ellátni a helyieket. Tőlünk független maszkvarró csoportok is alakultak.

Az idei Köszi, önkéntes díjasok sorát tehát a maszkvarrók és szabók nyitják. A Köszi pólókat, amit minden díjazott megkap, valamint a díjazottak ajándékát ezúttal Kocsis Mariann támogatásának köszönhetjük, aki 3 havi tiszteletdíját ajánlotta fel az egyesületnek.

Először is Bíró Józsefet szólítom aki a maszkvarrás motorja volt és feleségét, Bíró Klárit.
Maszkvarrók voltak még:
Zakar-Lehr Júlia és Zakar György, valamint Zsombor
Vígh Erzsébet
Farkas Anita
Várnoki Mónika
Fenyvesi Noémi

A karantén ideje alatt a maszkvarrás mellett más dolgokkal is foglalkoztunk, készültek a piacasztalok és a Liget téri közösségi pingpongasztal. Több alapító nagyon odatette magát, hála és köszönet Antmann István alelnökünknek, aki tervezte az asztalokat és a famunkában Pethő Zsolttal a munkák oroszlánrészét vállalták, valamint Kökény Ákosnak, aki egymaga hegesztette a piacasztalok fémrészét. Az utcabútorok elkészítésében nagyon sokan részt vettetek, én most mégis egy valakit szeretnék kiemelni, aki mindig jelentkezett a karanténos időkben, hogy mit kellene csinálni. Így sokszor festett, cipelt, létrázott és szerelt, ráadásul minden faültetésnél is fő oszlopa volt a közösségünknek. Örömmel üdvözöljük a Köszi önkéntes díjasok között Tichy-Rács Leventét!

A Liget tér gondozását két évvel ezelőtt kezdtük el, és az oda ültetett madárberkenyéket és mályvákat a tavasztól őszig tartó időszakban hetente kétszer locsolni kell. Van egy önkéntesünk, aki már második éve a heti két locsolásból egyet vállal és becsülettel teljesíti is. Köszöntjük a Köszi önkéntes díjasok között Király Júliát!

Van egy önkéntes, akit már vagy 25 éve ismerek. Az élet úgy hozta, hogy pár éve már mindannyian Surányban lakunk. Ott bábáskodott a Köszi önkéntes csoport indulásánál, amikor az egyesület még nem is létezett. Ugyan nem lett tagunk, de sok mindent hozzátesz az egyesületi tevékenységünkhöz. A 2018-ban és 19-ben szervezett ökotáborok anyagi hátterének megteremtéséhez nagyban hozzájárult, amikor a saját baráti, családi köréből támogatót hozott a táborhoz. Nélküle az ökotáborok nem jöttek volna létre. Köszönjük a sokféle segítségét, grafikai munkákat és az egyesület bolhapiaci jelenlétének támogatását. Köszöntjük a Köszi önkéntes díjasok között Péter Klárát!

Egy másik önkéntesünk már akkor is segített, amikor még nem is lakott itt, azóta pedig igazán mindenben lehet rá számítani. Szerencsére van egy kedves időtöltése, ez pedig nem más, mint a fűkaszálás. Nagy segítség ez az önkormányzati falugazdászoknak, akik nem győzik a sok munkát. Azt, hogy köztereink füve, a Liget tértől a Napsugár térig, a buszmegállóktól az alsó strandig rendszeresen le vannak nyírva, nagyrészt neki köszönhetjük . Köszöntjük a Köszi önkéntes díjasok sorában Kovács Attilát!

Idén a díjazottak közös ajándékot kapnak, egy sárkányhajós közésségépítést, aminek időpontja augusztus 29-e, szombat 17 óra, a nyárzáró party kezdete.

Minden díjazottnak gratulálunk, és találkozunk augusztus 29-én, szombaton a közös sárkányhajózáson!

Videó: https://www.facebook.com/koszionkentes/videos/572202533471976

Tovább olvasom

Hajós Alfréd Szabadidőpark és pingpongasztal avatása Surányban, 2020. július 5.

Topits Judit avatóbeszéde:
Miután a filoxérajárvány elpusztította a Szentendrei-szigeten lévő szőlőültetvényeket, Surányi Miklós pócsmegyeri földbirtokos kiparcelláztatta a művelésből kiesett Felsőgöddel szemközti területeit az azonnali, nagyobb bevétel érdekében.

Így jött létre ez az üdülőtelep az 1930-as évek elején Pócsmegyer Nagy-Dunaági határában; mostanság ünnepeljük fennállásának 90. évfordulóját. Ezt az - ártéri erdővel, füzekkel, nyárfákkal és a kapcsolódó természetes növénytársulással szegélyezett - partvidéket jól lehetett értékesíteni, a szó szoros értelmében "el lehetett adni" dunai fürdő, napozó és csónakázó paradicsomként.

Az 1933 táján kiadott telekértékesítési prospektus megfogalmazása szerint "A magyar úri közönség, a sportemberek és evezősök gyorsan felfedezték és megszerették ezt a fővárostól 25 kilométernyire fekvő gyönyörű üdülőhelyet, amely elsőrendű ivóvízzel és teljesen pormentes levegővel büszkélkedik."
Irány Surány! volt az eredeti jelmondat, amit maga Surányi Miklós talált ki a parcellázás szlogenjéül, és a településrészt szerényen saját magáról nevezte el.

Surányi Miklós a tervezőmunkára, az utcahálózat kialakítására megnyerte Hajós Alfréd építészmérnököt, első olimpiai bajnokunkat, aki nevezetes sugaras-gyűrűs hálózattal lepte meg a nyaralókat, amely így kissé New Yorkra "emlékeztet", már legalábbis mértanilag kimért, precíz szerkezetét illetően.
Van egy mondás, ami a mi településünkről szól: Surány olyan mint New York - csak kisebb.
Hajós Alfréd nyaralóházakat is tervezett Surányba, a földbirtokos először tíz különböző mintaházat saját maga építtetett és adott el. Ezek közül jónéhány ma is megbújik a településen.

Évek óta beszélünk róla: milyen fájó, hogy arról az építészmérnökről, aki Surány ezt az egyedi, sugaras szerkezetét alakította ki az 1930-as években, nincs Surányban közterület elnevezve. Ezt a hiányt próbáljuk most a magunk szerény eszközeivel orvosolni.

Mi nem vagyunk hatóság, sem önkormányzat, ami ezt megtehetné, de most adódott ez az alkalom és hely, amikor megragadjuk a lehetőséget.

Tavaly decemberben egy cég, az Avenida Travel Kft. egy támogatandó egyesületet keresett, akik a támogatásukat korrekten, egy konkrét célt megnevezve létrehoznak valamit, ami a körülöttük élő közösségnek hasznos vagy örömüket lelik benne. Már évek óta szerettünk volna egy kültéri pingpongasztalt Surányba, úgy gondoltuk, ezt hoznánk létre, a szabadidőparkban, amit Hajós Alfrédról szerettünk volna elnevezni.
Szerencsére az egyesületünkben sok kreatív hobbiasztalos van, akik örömüket lelik a famunkában, kiemelném Antmann István alelnökünket, aki megtervezte ezt az igazán egyedi pingpongasztalt és a padokat.
Építette: Antmann István és Pethő Zsolt.
A napvitorlát Antmann István és Gombás Jenő alpolgármester úr finanszírozta, a napvitorla oszlopai pedig Kökény Ákos adománya.
Festette, szállította, a napvitorlát betonozta és felállította: Antmann István, Pethő Zsolt, Tichy-Rács Levente, Dobos Réka, Kökény Ákos, Kovács Nikolett, Kovács Attila, Stremeny Gábor, Rónaháty Zsófia.
Tábla dizájn és kivitelezés: Várnoki Mónika.
Támogató: Avenida Travel Kft. Köszönjük a támogatást! Köszönjük Heleszta Mártonnak, hogy képviselte az érdekeinket és közvetített!

Most tehát avassuk fel a Hajós Alfréd Szabadidőparkot, amit reméljük mindannyiunk örömére tudunk használni.

Tovább olvasom

Odúkészítő workshop és odúlicit, 2020. február 22.

Ma ismét odúkészítő workshopot tartottunk a Civilek Házában, hogy a településünk egyre inkább madárbarát legyen!
Az influenza járvány sokakat megakadályozott, hogy eljöjjenek, de aki itt volt, nagyon szép odúkat készített!
Köszönjük a faanyag előkészítését Antmann Istvánnak, Eőry Rolandnak, Kovács Attilának és mindenkinek aki jött darabolni, csiszolni, köszönjük Koós Andrásnak és a Dunakanyar Fuvarnak a szállítást, köszönjük Szilvágyi Gábornak, Pethő Zsoltnak, Kökény Ákosnak, Antmann Istvánnak az odúk összeállítása segítését, valamint a festőbrigádnak, hogy ilyen szépeket dizájnoltak és hogy segítették a gyerekek munkáját: Fenyvesi Noéminek, Simon Klaudiának, Rónaháty Zsófiának és Héjjas Nikolettnek.
Néhány darabra licitálhattok is, ezeket az odúkat az album végén találjátok. A befolyt összeget a pócsmegyeri iskola tanulóinak facsemete gondozási programjára fordítjuk.
A képnél hozzászólásban licitálhattok!

Tovább olvasom

Platánültetés Pócsmegyeren és Surányban, 2020. február 15.

Ma a Köszi, önkéntes! Egyesület megkezdte a faültetési szezont!
Két egyesületi tagunk, Szilvágyi Gábor és Vörös András megfinanszírozott harminc darab 2-3 méteres platánfát, amelyeket településünk köztereire szántak. A fákat a ceglédi Jaksics Faiskolából Koós András és a Dunakanyar Fuvar szállította Pócsmegyer-Surányba - díjmentesen. Köszönjük!
A platánfákból jutott a pócsmegyeri iskola udvarára, a Pócsmegyer Rendezvényközpont elé, a surányi játszótérre, a Liget térre, a Hóvirág és Vadrózsa utcába, valamint a surányi alsóstrandnál lévő röplabdapálya melletti területre, amit tavasszal és nyáron gondozásba veszünk. Még maradt is négy fa, amit bekonténereztünk és a Megyeri fasori útépítés után a Napsugár tér szélére ültetünk.
A faültetés a 10 millió fát Magyarországra mozgalomhoz kapcsolódik. Programvezető: Rónaháty Zsófia.
Kevesen voltunk, családias volt a hangulat, de a megjelentek kitettek magukért, köszönjük a résztvevők munkáját: Rónaháty Zsófia, Koós Krisztina, Tenczer Tamás, Koós András, Szilvágyi Gábor, Haraszti Péter és Várnoki Mónika munkáját! És az ismeretlen játszótéri gyerekekét is:)
A fákat locsolni kell, hogy szépen fejlődjenek, várjuk a pócsmegyeri iskola udvarán és a Pócsmegyer Rendezvényközpont előtt elültetett platánok esetében a locsolási segítséget, szülőktől, gyerekektől, tanítóktól!
Fotók: Topits Judit, Várnoki Mónika, Koós András, György Erzsébet.

Tovább olvasom
Scroll to Top