Topits Judit avatóbeszéde:
Miután a filoxérajárvány elpusztította a Szentendrei-szigeten lévő szőlőültetvényeket, Surányi Miklós pócsmegyeri földbirtokos kiparcelláztatta a művelésből kiesett Felsőgöddel szemközti területeit az azonnali, nagyobb bevétel érdekében.
Így jött létre ez az üdülőtelep az 1930-as évek elején Pócsmegyer Nagy-Dunaági határában; mostanság ünnepeljük fennállásának 90. évfordulóját. Ezt az - ártéri erdővel, füzekkel, nyárfákkal és a kapcsolódó természetes növénytársulással szegélyezett - partvidéket jól lehetett értékesíteni, a szó szoros értelmében "el lehetett adni" dunai fürdő, napozó és csónakázó paradicsomként.
Az 1933 táján kiadott telekértékesítési prospektus megfogalmazása szerint "A magyar úri közönség, a sportemberek és evezősök gyorsan felfedezték és megszerették ezt a fővárostól 25 kilométernyire fekvő gyönyörű üdülőhelyet, amely elsőrendű ivóvízzel és teljesen pormentes levegővel büszkélkedik."
Irány Surány! volt az eredeti jelmondat, amit maga Surányi Miklós talált ki a parcellázás szlogenjéül, és a településrészt szerényen saját magáról nevezte el.
Surányi Miklós a tervezőmunkára, az utcahálózat kialakítására megnyerte Hajós Alfréd építészmérnököt, első olimpiai bajnokunkat, aki nevezetes sugaras-gyűrűs hálózattal lepte meg a nyaralókat, amely így kissé New Yorkra "emlékeztet", már legalábbis mértanilag kimért, precíz szerkezetét illetően.
Van egy mondás, ami a mi településünkről szól: Surány olyan mint New York - csak kisebb.
Hajós Alfréd nyaralóházakat is tervezett Surányba, a földbirtokos először tíz különböző mintaházat saját maga építtetett és adott el. Ezek közül jónéhány ma is megbújik a településen.
Évek óta beszélünk róla: milyen fájó, hogy arról az építészmérnökről, aki Surány ezt az egyedi, sugaras szerkezetét alakította ki az 1930-as években, nincs Surányban közterület elnevezve. Ezt a hiányt próbáljuk most a magunk szerény eszközeivel orvosolni.
Mi nem vagyunk hatóság, sem önkormányzat, ami ezt megtehetné, de most adódott ez az alkalom és hely, amikor megragadjuk a lehetőséget.
Tavaly decemberben egy cég, az Avenida Travel Kft. egy támogatandó egyesületet keresett, akik a támogatásukat korrekten, egy konkrét célt megnevezve létrehoznak valamit, ami a körülöttük élő közösségnek hasznos vagy örömüket lelik benne. Már évek óta szerettünk volna egy kültéri pingpongasztalt Surányba, úgy gondoltuk, ezt hoznánk létre, a szabadidőparkban, amit Hajós Alfrédról szerettünk volna elnevezni.
Szerencsére az egyesületünkben sok kreatív hobbiasztalos van, akik örömüket lelik a famunkában, kiemelném Antmann István alelnökünket, aki megtervezte ezt az igazán egyedi pingpongasztalt és a padokat.
Építette: Antmann István és Pethő Zsolt.
A napvitorlát Antmann István és Gombás Jenő alpolgármester úr finanszírozta, a napvitorla oszlopai pedig Kökény Ákos adománya.
Festette, szállította, a napvitorlát betonozta és felállította: Antmann István, Pethő Zsolt, Tichy-Rács Levente, Dobos Réka, Kökény Ákos, Kovács Nikolett, Kovács Attila, Stremeny Gábor, Rónaháty Zsófia.
Tábla dizájn és kivitelezés: Várnoki Mónika.
Támogató: Avenida Travel Kft. Köszönjük a támogatást! Köszönjük Heleszta Mártonnak, hogy képviselte az érdekeinket és közvetített!
Most tehát avassuk fel a Hajós Alfréd Szabadidőparkot, amit reméljük mindannyiunk örömére tudunk használni.